Něco málo o kapele

28. srpna 2009 v 15:10 | ZERO |  Smashing Pumpkins
The Smashing Pumpkins je americká alternative-rocková skupina z Chicaga, kterou založil roku 1988 Billy Corgan. Stala jednou z nejznámějších představitelů grunge 90.let, kdy byli srovnáváni s kapelami jako Nirvana, Soundgarden či Pearl Jam. Po rozpadu v roce 2000 se roku 2007 opět sešli a vydali album.

Počátky: 1988-1990
První domácí nahrávky byly vytvořeny v červnu 1988 na kterých ještě hraje Billy na basu a zpívá a James Iha na kytaru jako doprovod používají automacké bicí. Téhož roku se Billy seznámil s D'arcy Wretzky která hrála na housle a hoboj, ale chtěla začít hrát na basu. Naučila se to velmi rychle a tak mohli společně vystoupit 10. září 1988 v klubu Avalon. Bylo jim slíbeno, že mohou hrát další koncerty pokud vymění automatického bubeníka za živého. Tak se rozhodl Billy nějákého vyhledat a seznámil se s Jimmy Chamberlin, který té doby hrával v jazzových kapelách, ale rychle si zvykl na metalový zvuk tehdejších Pumpkins (který časem začal sám utvářet svými rytmickými modely a sóly). Jejich první společný koncert se jmenoval "Light Into Dark" (Ze světla do tmy) a odehrál se ve slavném chicagském klubu Cabaret Metro. S té doby pochází i jejich první demo nahrávky Sun a My Dahlia.

První album: 1991-1992
Jejich první singl I Am One vyšel v květnu 1990, a hned sklidil úspěch svým metalovo/grungeovým stylem (v té době velice populárním). Následoval další singl Tristessa (na přebalu je logo seattleského vydavatelství SUB POP v té době hlavního vydavatele grungeových nahrávek. V květnu 1991 konečně vyšlo debutové album Gish pod labelem VIRGIN (Caroline) bohůžel v tu samou dobu vyšlo další zásadní album Nevermind od Nirvana což snížilo prodej alba Pumpkins. Na albu kromě je kromě prvních dvou singlů dalších osm skvělých písní (Siva, Window Paine a Daydream - jediná píseň v které D'Arcy zpívá solový vokál). Toto album bylo asi jediné na kterém byli Pumpkins v naprosté souhře a bez rozepří, je zcela rockové bez elektroniky a rozmáchlého aranžmá použitého na pozdějších albech. Nasledovalo světové turné které se protáhlo na 18 měsíců a Pumpkins se vystřídali jako předkapely před Pearl Jam nebo Red Hot Chilli Peppers. Bohůžel se v této době kapela začala nořit do problémů - Jimmy začal brát heroin, James a D'Arcy prošli bolestným rozchodem a Billy začal být čím dál víc arogantní.

První úspěchy: 1993-1994
K definitivnímu průlomu došlo až s vydáním alba Siamese Dream, i když už v té době byla kapela na pokraji rozpadu (podle některých zdrojů veškeré kytarové a basové linky nahrál sám Corgan). Na album se s přispěním producenta Butche Viga dostávají různé příkrasy jako smyčce a zvony což dělá z alba více mainstreamovou záležitost. Singlový hit Cherub Rock je ještě typicky tvrdý, ale další hitové skladby jako Today nebo Disarm jsou už na pomezí s popem. Kapela se jakžtakž usmířila a vydala se na velké turné na slavném putovním festivalu Lullapalooza dokonce nahradili kapelu Nirvana. Aby kapela uspokojila rozrůstající se masu fanoušků vydali roku 1994 kolekci B-stran Pisces Iscariot. Které opět sklidilo úspěch. Už v této době Corgan připravoval další velkolepé koncepční album které by spojilo elektrické, akustické i orchestrální písně se spoustou jiných stylů.

Melancholie a smutek: 1995-1997
Nahrávání Mellon Collie and the Infinite Sadness probýhalo v klidu a pohodě s novým producentem Floodem, který vytvořil ještě vznešenější aranžmá než bylo na předchozím albu. Na tomto témeř sto minutovém albu se vystřídá mnoho stylů počínaje art-rockem přes metal po typické popové písně. Hlavní nedostatek tohoto alba je právě jeho vyhraněnost od popěvků až k naprosto tvrdým kouskům. Album je koncepčně propojeno motivem denního cyklu a beznadějí. Album sklidilo obrovský úspěch po celém světě (prodalo se ho přes 16 mil.) a na turné si kapela najala pomocného klávesistu Jonathana Malvoina (ten bohůžel turné nepřežil). V červenci 1996 se smrtelně předávkoval heroinem a ani zdrogovaný Chemberlin ho nezachránil. Kapela se ho rozhodla vyhodit a nahradila ho Mattem Walkerem. Poté co se téhož roku Billy rozvedl rozhodl se že už nevytvoří další rockové album.

Od Adore po rozchod: 1998-2001
Prvnímy krůčky k elektronické hudbě se projevily v písňi k filmu Batman a Robin (The End is the Beginning is the End). Nahrávání alba Adore bylo zdlouhavé protože protože si Pumpkins nevědeli rady bez Chemberlina a s automatickými bicími. Většina písní na albu je pomalejší a klidnější a hlavně působí velice uměle, nelepší se jeví skladby podle starého stylu jako Perfect či Annie-Dog. I když se album u kritiků setkalo s velkým ohlasem u fanoušků to byl propadák. Proto se Corgan rohodl opět vráti k syrové a tvrdé muzice, proto vzal na milost i Chamberlina a začal pracovat na nových písních. Během nahrávání alba Machina/The Machines of God se s kapelou rozloučila D'Arcy a Billy jí nahradil Melissou auf der Maur (ex-HOLE), ale basové party už byly hotové takže se objevila až na koncertech a fotografijích. MACHINA znamenala pro kapelu návrat k tvrdým pasážím z Mellon Collie, ale i k některým postupům z Adore. První singl a největší hit byla emocemi nabitá píseň Everlasting Gaze. Po turné se ovšem Corgan rozhodl kapelu rozpustit (oficialně pro něj není v moderní době plné popu místo, neoficiálně pro slabou prodejnost posledních dvou alb). Nasledovalo poslední rozlučkové turné zakončené na místě jejich počátku v klubu Cabaret Metro. Rokem 2000 byla tako skvělá kapela rozpuštěna. Byli ještě po internetu vydal nepoužitý materiál z MACHINY pod názvem Machina II/The Friends & Enemies of Modern Music.A roku 2001 bylo vydáno greatest hits album Rotten Apples a v limitováné edici i B-strany a rarity Judas O.

Reunion: 2005-současnost
Po tom co Billy založil novou kapelu Zwan a vydal s ní jediné album a po své solové desce Corgan prohlásil v Chicago Tribune, že se rozhodl dát Smashing Pumpkins znovu do hromady. Ovšem jediný z bývalých členů kapely se k němu přidal Chamberlin a tak se bily spojil s novými členy - Jeff Schroeder a Ginger Reyes. Společně začali nahráli nové album pojmenované Zeitgeist, které vyšlo 10. července 2007. Chamberlin nedávno kapelu opustil a mají teď nového bubeníka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nillis nillis | Web | 4. listopadu 2009 v 21:24 | Reagovat

Starý, dobrý SP...8o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama